Büszkeséggel tölt el minket, hogy a Danube Transnational kiadvány termálvízek visszasajtolásáról szóló szakmai cikkében a magyar esettanulmánynál Protfilt szűrő berendezések láthatóak.
Az esettanulmány a Szegedi Tudományegyetem közreműködésével készült. Az egyetem 2014-ben döntött úgy, hogy áttér a geotermikus fűtésre, melyhez két darab geotermikus berendezés telepítettek. Ennek a geotermikus fűtésrendszernek a része az általunk gyártott termálvíz visszasajtoló Protifilt szűrő.
Az eredeti esettanulmány itt olvasható. Alább a fordítást közöljük.
ESETTANULMÁNY
Interreg Danube Transnational, Termálvizek visszasajtolása, Magyarország
Hazánkban közel 100 éve folyik a termálvíz feltárása porózus víztartókból és repedezett alapkőzetekből egyaránt. Ezért sok példát lehet bemutatni, de az itt kiválasztott a Szegedi Tudományegyetem fűtési rendszere.
A Szegedi Tudományegyetem a geotermikus energia felhasználása mellett döntött, 2014-ben két geotermikus rendszer épült. Mindkét projekt esetében 2000 m mély kutakból hoznak fel 92-95 °C hőmérsékletű termálvizet. A két helyszínen (Szeged belvárosában és Új-Szegeden); a vizet minden helyen 2-2 visszasajtoló kúton keresztül vezetik vissza.
A termelő porózus vízadó réteg felső-pannóniai, gyengén cementált homokkőből áll. Ez a homokkő alacsony és közepes szilárdságú, vastagsága elérheti a 2000 m-t is. Ezért a visszasajtoló kutak építése során több szempontot is figyelembe kellett venni a sikeres üzembe helyezésük érdekében:
- A kútszerkezetnek meg kellett felelnie az optimális energetikai és hidrodinamikai követelményeknek
- A mélyszűrés és a szűrőkeret stabilizáló technológia nagyon fontos volt
- A kutak fúrása során el kellett kerülni a vízhordozó és víznyelő rétegek szennyeződését.
A hazai tapasztalatok megerősítették, hogy a besajtolt víz felszíni és mélységi szűrése jelenti az ilyen visszasajtolási projektek fenntarthatóságának fő pilléreit. Ezekben a projektekben a végső felületi szűrési technológiát a víz hidro-geokémiai vizsgálataihoz és a próbaüzemek tapasztalataihoz igazították.
A szűrési kapacitás a homokkő pórusméretétől függ. A 10-15 mikron átmérőjű pórusok eltömődését a 10 mikronnál nagyobb lebegő szilárd anyagok kiszűrésével elkerülhetjük. A szegedi rendszerben működő szűrési technológiák a következők:
- 80 μm-es mechanikus Protfilt típusú fémszűrők, amelyek megfogják a nagyobb szennyeződéseket és hulladékanyagokat,
- 10 μm-es mechanikus Protfilt típusú fémszűrők, amelyek megfogják a mikron méretű részecskéket
Ez a technológia lehetővé teszi a szűrt anyag ellenáramú mosását, ezáltal lehetővé teszi a kút és a rendszer időszakos tisztítását, regenerálását.
A Szegedi Távfűtő Kft. (SZETÁV) a legjobb gyakorlatokból szerzett ismeretek alapján kilenc geotermikus rendszer kiépítése mellett döntött, 9 termelő és 18 visszasajtoló kúttal. Ily módon a geotermikus energia felhasználása integrálható a fűtési köreibe.
forrás: https://www.interreg-danube.eu/uploads/media/approved_project_public/0001/36/f83aa7759da72fbc06d4a7d62602fb77da1c3bf8.pdf